Drożdże to naturalny czynnik spulchniający ciasto. Gdy zacznie się szukać informacji dotyczących drożdży można znaleźć całą gamę zastosowania drożdży i ich właściwości, zupełnie innych od tej najbardziej znanej czyli jako składnika ciasta drożdżowego. Drożdże, które są bogatym źródłem witamin typu B i witaminy E oraz minerałów takich jak potas, cynk, fosfor, magnez, wapń, żelazo czy mangan. Warto wprowadzić je regularnie do swojej diety. 


Ale nie na właściwościach zdrowotnych chciałam się skupić, a na tym co z drożdżami można zrobić w kuchni. 

1) Pierwszą sprawą jest to, że drożdże dzielimy na drożdże świeże oraz drożdże suszone dostępne w małych saszetkach. 

Świeże drożdże przed użyciem należy zalać letnim/ciepłym płynem (np. mlekiem) najczęściej z cukrem, aby je aktywować przed dodaniem ich do pozostałych składników. Generalna zasada głosi, że drożdży suszonych nie trzeba aktywować można je dodawać bezpośrednio do ciasta, ale w wielu przepisach można spotkać się z zaleceniem, aby jednak je również aktywować, aby sprawdzić czy drożdże wciąż są żywe. 

W sklepie można znaleźć również drożdże suszone instant, które są inną postacią drożdży suszonych, te również jak w przypadku drożdży suchych zaleca się najpierw aktywować. 

Jeżeli zalejemy drożdże ciepłym płynem, a one nie zaczną się pienić to znaczy, że drożdże najprawdopodobniej nie są już żywe i wypiek przy ich użyciu może nie wyrosnąć.

2) Kiedy korzysta się z przepisu raczej zawsze wpisane jest jeden konkretny typ drożdży, albo wpisane są świeże, albo suszone. Dlatego warto znać mniej więcej ile jednych drożdży przelicza się na inne. 

Tak więc, przyjmuje się, że jedna paczuszka drożdży suszonych (to jest ok. 7 g) to ok. 25 g drożdży świeżych. 

3) Na pewno zdarzyła Wam się sytuacja, kiedy wykorzystaliście tylko część świeżych drożdży i część z nich została. Szkoda, wyrzucać a z drugiej strony nie ma co z nimi rozbić. Najlepiej zostawić je na później. Nasuwa się więc pytanie czy świeże drożdże można mrozić? 

Tak, można. Najlepiej podzielić je sobie na kawałki po 25 g lub 50 g, dokładnie owinąć folią spożywczą i włożyć do zamrażarki. Takie drożdże mogą być zamrożone maksymalnie do 6 miesięcy. Chociaż spotkałam się z opinią, że najlepiej je zużyć w ciągu 3 miesięcy. Oczywiście, przed dodaniem ich do ciasta, należy obowiązkowo je aktywować i upewnić się, że są jeszcze żywe. Raz rozmrożonych drożdży nie można ponownie mrozić.